Przejdź do treści głównej

Cypr Insights/Przewodniki po lokalizacjach

Nieruchomości w Larnace: rejony, ceny za m² i co zmienia plan mariny (2026)

11 min czytania28 października 2026

Krótko: Larnaka kosztuje mniej za metr kwadratowy niż Limassol czy Pafos, ale cena w samym mieście waha się od 3 311 € w Livadii do 5 620 € na plażowym pasie Mackenzie, czyli o 70 %. W ogłoszeniach na tej stronie mediana ceny dostępnego mieszkania w dystrykcie Larnaka to 3 700 € za m², wobec 4 597 € w Pafos i 5 530 € w Limassol. Plan mariny, o którym piszą nagłówki, to mapa drogowa za 415 mln € sięgająca 2045 roku, a prac budowlanych jeszcze nie zgłoszono. Dziś można zmierzyć dynamikę: mieszkania w Larnace zdrożały w drugim kwartale 2026 roku o 5,59 %, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich dystryktów.

Larnaka to trzecie miasto, które kupujący zestawiają z Limassol i Pafos, a większość przewodników opisuje ją jako jeden rynek. To kilka rynków. Centrum przy nabrzeżu, pas przy lotnisku w Mackenzie, płaskie północne przedmieście Livadia oraz wsie Oroklini i Kiti wyceniane są inaczej, a różnice między nimi są większe niż między Larnaką a Pafos. Ten przewodnik rozdziela rejony, podaje liczby dla każdego z nich i sprawdza twierdzenia, które krążą o mieście.

Wszystkie poniższe liczby pochodzą z mieszkań dostępnych w bazie inwestycji tego serwisu w październiku 2026 roku: 178 mieszkań w 25 opublikowanych inwestycjach, z cenami ofertowymi i powierzchnią wewnętrzną tam, gdzie ogłoszenie ją podaje (w pozostałych przypadkach z powierzchnią zabudowy). To ceny ofertowe głównie nowych lokali i lokali na etapie planów, bez zawartych transakcji. Wszystko, co jest teraz na sprzedaż, znajdziesz w zestawieniu mieszkania w Larnace oraz w przeglądzie nieruchomości w Larnace.

Nieruchomości w Larnace w 2026 roku: taniej niż w Limassol, ale szybciej drożeją

Dwa niezależne zbiory danych wskazują ten sam kierunek. Indeks RICS i KPMG za drugi kwartał 2026 roku, opisany przez Cyprus Mail, pokazuje wzrost wartości mieszkań w Larnace o 5,59 % wobec poprzedniego kwartału, przy 2,04 % w Limassol i 1,94 % w Pafos. Po stronie transakcji dane Ask Wire za pierwsze półrocze 2026 roku wykazały 1 521 sprzedaży mieszkań w Larnace, najwięcej ze wszystkich dystryktów, przy średniej cenie około 171 000 € i wzroście o około 8,9 % w skali roku.

Z liczby 171 000 € wzięło się twierdzenie, że Larnaka jest tania, i trzeba je skorygować. To średnia ze wszystkich mieszkań, które zmieniły właściciela, w większości lokali z rynku wtórnego z wcześniejszych dekad. Nowe mieszkania z ogłoszeń tego serwisu mają medianę ceny mieszkania z dwiema sypialniami 309 000 € w dystrykcie Larnaka, czyli o 81 % powyżej tej średniej. Kupujący nową inwestycję wchodzi na rynek wyceniony na około 1,8 raza więcej niż liczba z nagłówków. Obronić się daje węższe twierdzenie: przy tej samej specyfikacji Larnaka kosztuje mniej niż sąsiedzi.

Drugim motorem jest lotnisko. Według danych Hermes Airports Larnaka obsłużyła w 2025 roku około 9,9 mln pasażerów, o 14 % więcej niż w 2024 roku i najwięcej w historii, a lotnisko jest większym z dwóch lotnisk wyspy. Napędza turystykę i podróże służbowe, a także tworzy jedną realną wadę miasta, opisaną niżej w części o Mackenzie.

Najlepsze rejony do zakupu nieruchomości w Larnace: sześć stref w porównaniu

Tabela grupuje opublikowane inwestycje według rejonu. Czasy do plaży i lotniska to czasy dojazdu samochodem w minutach z bazy inwestycji, podane jako przedział dla inwestycji w danym rejonie.

RejonInwestycjeDostępne mieszkaniaMediana ceny za m²Mediana ceny 2-sypialniowegoMediana powierzchni 2-sypialniowegoDo plaży / lotniska samochodem
Centrum (okolice Finikoudes)4454 867 €375 000 €74 m²1–2 / 7–9 min
Faneromeni4143 924 €310 000 € (3 mieszkania)80 m²2–3 / 6–7 min
Mackenzie3125 620 €535 000 € (5 mieszkań)79 m²1 / 4 min
Livadia6553 311 €309 000 €84 m²3–6 / 12–14 min
Kiti1233 228 €255 000 €82 m²5 / 10 min
Oroklini (tylko wille)113 willibrak mieszkańmediana willi 733 000 €brak1 / 19 min

Trzy wnioski z tabeli. Po pierwsze, w Mackenzie cenę kształtują dwie siły ciągnące w przeciwne strony: bliskość morza ją podnosi, a bliskość lotniska przynosi hałas opisany niżej. Po drugie, w centrum i w Livadii jest 100 ze 178 mieszkań, więc ich mediany ważą więcej niż mediany Faneromeni i Mackenzie, które opierają się na 14 i 12 mieszkaniach. Po trzecie, w każdym rejonie z tabeli plaża jest w zasięgu sześciu minut jazdy samochodem.

Centrum Larnaki i Faneromeni: mieszkania przy promenadzie Finikoudes

Inwestycje w centrum stoją około 1,2 km od promenady Finikoudes, obsadzonego palmami nabrzeża, które jest ugruntowanym sercem miasta, a plaża jest tam o jedną do dwóch minut jazdy. Faneromeni leży nieco dalej, 1,6 km od promenady, z plażą w dwie do trzech minut. Oba rejony są w pełni miejskie: dla tych inwestycji baza pokazuje sklepy, szkoły i szpital w ciągu jednej do dwóch minut jazdy. Zestawienie nieruchomości przy szkołach międzynarodowych w Larnace porządkuje inwestycje według odległości od szkoły.

Centrum to najtańszy sposób, by mieszkać przy promenadzie: mediana wynosi 4 867 € za m², a mediana mieszkania z dwiema sypialniami 375 000 € za 74 m². Tu też są najniższe ceny wejścia w mieście: lokale z jedną sypialnią i studia w inwestycjach na etapie planów od około 195 000 €.

Faneromeni jest tańsze za metr kwadratowy, 3 924 €, ale próba jest cienka: 14 mieszkań, z czego tylko trzy z dwiema sypialniami (mediana 310 000 €), a reszta to lokale z jedną i trzema sypialniami. Traktuj tę liczbę jako wskazówkę.

Mackenzie i pas przy lotnisku: premia za plażę i hałas

Mackenzie to plażowy pas na południe od centrum, tuż przy lotnisku. W ogłoszeniach jest to najdroższy rejon Larnaki: 5 620 € za m² i mediana mieszkania z dwiema sypialniami 535 000 € za 79 m², z trzech inwestycji z 12 dostępnymi mieszkaniami. Plaża jest minutę jazdy stąd, lotnisko cztery.

Premia ma udokumentowaną cenę. Samoloty przelatują nisko nad plażą Mackenzie, którą przewodniki dla miłośników lotnictwa zaliczają do najlepszych miejsc w Europie do fotografowania lądowań. W maju 2025 roku gmina Larnaka zleciła firmie Grant Thornton Cyprus badanie skutków działania lotniska. Wynika z niego hałas powyżej 55–60 decybeli w Larnace i sąsiednim Dromolaxia-Meneou oraz współczynniki zabudowy wynoszące zaledwie 1–6 % w pobliżu lotniska wobec 40–60 % w innych miastach nadmorskich, a gmina domaga się systemu rekompensat. Badanie jest dokumentem samej gminy i wskazuje kupującym, na co patrzeć najuważniej.

Obejrzyj mieszkanie w Mackenzie o różnych porach dnia, zapytaj mieszkańców o schemat lotów i przeczytaj przewodnik o tym, w którą stronę powinna być zwrócona nieruchomość na Cyprze, zanim ocenisz widok lub balkon.

Livadia: gdzie ceny mieszkań w Larnace są w mieście najniższe

Livadia to płaskie północne przedmieście. Od 1 lipca 2024 roku jest jedną z trzech dzielnic gminy Larnaka, a liczba jej mieszkańców wzrosła z 7 206 w spisie z 2011 roku do 8 581 w spisie z 2021 roku. W bazie jest tu sześć inwestycji i 55 mieszkań, czyli największa pula mieszkań ze wszystkich rejonów Larnaki, z centrum w pięć minut jazdy i plażą w trzy do sześciu minut.

Mediana wynosi 3 311 € za m², czyli o 32 % mniej niż w centrum. Mediana mieszkania z dwiema sypialniami to 309 000 € za 84 m², czyli o 10 m² więcej niż w centrum za 66 000 € mniej. Lotnisko jest o 12 do 14 minut jazdy, wobec czterech minut z Mackenzie.

Rozpiętość w Livadii jest szeroka. Najtańsze mieszkanie zaczyna się od 212 000 €, a jedna inwestycja od 740 000 €, więc przed oparciem się na średniej dla rejonu sprawdź konkretną inwestycję. Większość inwestycji w Livadii jest jeszcze w budowie lub na etapie planów; strona nieruchomości off-plan w Larnace i przewodnik o ochronie zadatku przy zakupie off-plan opisują kontrole, które mają znaczenie.

Oroklini i Kiti: wille i życie na wsi poza centrum

Dwie wsie leżą po obu stronach miasta. Oroklini znajduje się na północnym wschodzie, 12 minut jazdy od centrum, z plażą w minutę i polem golfowym w osiem. Ogłoszenia są tam wyłącznie willowe: 13 willi w jednej inwestycji, od 671 000 €, z medianą 733 000 €. Kiti leży na południowym zachodzie, pięć minut od plaży i dziesięć od lotniska, z 23 mieszkaniami w jednej inwestycji, przy medianie 3 228 € za m² i 255 000 € za mieszkanie z dwiema sypialniami o powierzchni 82 m², co daje najniższą cenę za metr kwadratowy w tabeli.

Wille w Larnace są rzadkością. Dwadzieścia jeden willi dostępnych na rynku znajduje się w Oroklini i w jednej inwestycji oddalonej o 46 minut jazdy od centrum miasta. Ponieważ każda wieś opiera się na jednej inwestycji, jej mediana opisuje tę inwestycję, więc porównuj samą inwestycję. Zestawienie willi w Larnace je wymienia, a artykuł o kupnie willi na Cyprze i znaczeniu lokalizacji wyjaśnia, jak położenie zmienia wartość willi.

Co można kupić za 300 000 € w Larnace, rejon po rejonie

Ustal budżet i podziel go przez medianę ceny za metr kwadratowy w każdym rejonie. Wynik to powierzchnia wewnętrzna, jaką oferuje typowe mieszkanie na tym poziomie cen.

RejonMediana ceny za m²ObliczeniePowierzchnia wewnętrzna za 300 000 €
Mackenzie5 620 €300 000 ÷ 5 62053 m²
Centrum4 867 €300 000 ÷ 4 86762 m²
Faneromeni3 924 €300 000 ÷ 3 92476 m²
Livadia3 311 €300 000 ÷ 3 31191 m²
Kiti3 228 €300 000 ÷ 3 22893 m²

Za te same 300 000 € kupujący w Livadii dostaje o około 70 % więcej powierzchni wewnętrznej niż kupujący w Mackenzie, co wystarcza na drugą sypialnię. Na poziomie dystryktu budżet daje 81 m² w Larnace, 65 m² w Pafos i 54 m² w Limassol (300 000 podzielone przez 3 700 €, 4 597 € i 5 530 €). Przed ustaleniem budżetu uwzględnij koszty zakupu: wymienia je przewodnik o kosztach zakupu nieruchomości na Cyprze.

Marina i port w Larnace: co jest potwierdzone, a co wciąż planem

Marina to historia stojąca za większością ofert inwestycyjnych w Larnace i temat o największej przepaści między tym, co mówi się kupującym, a tym, co się wydarzyło. Część potwierdzona: w lipcu 2026 roku Cypryjski Urząd Portów przedstawił wstępny program wart 415 mln € dla portu i mariny, sięgający 2045 roku, z planem generalnym na 2029 rok. Następuje on po decyzji rządu z 2024 roku o zakończeniu koncesji z Kition Ocean Holdings.

Budżet dzieli się na około 190 mln € na tereny lądowe mariny i około 20 mln € na infrastrukturę mariny, oba w latach 2027–2036, oraz około 205 mln € na port do 2045 roku. Pierwsze kroki są skromne: zagospodarowanie zieleni, przestrzeń publiczna, parkingi i przeniesienie stoczni łodzi na północny kraniec portu. Hotele, restauracje, biura i centrum konferencyjne przyjdą później i mają być finansowane w dużej części przez prywatnych inwestorów.

Ta kolejność ma znaczenie przy zakupie. Mieszkanie kupione dziś nie stoi obok przekształconej mariny. Stoi obok planu, którego faza komercyjna jest odległa o lata i zależy od prywatnych pieniędzy. Plan potwierdza kierunek zmian dla centralnego nabrzeża, co jest dobrym powodem, by wpisać rejony wokół Finikoudes na krótką listę. Wyceń mieszkanie według tego, co oferuje dziś, a marinę traktuj jako potencjał, który może potrwać dekadę.

Rentowność najmu w Larnace: jaki czynsz musi zarabiać nieruchomość, by dać 5 %

Publikowane szacunki rentowności w Larnace wahają się od około 4,5 % do 6,5 %, a użyteczne pytanie brzmi odwrotnie: jaki miesięczny czynsz musi zarabiać mieszkanie w dzisiejszej cenie i czy taki czynsz widać na rynku? Rentowność brutto oznacza tu roczny czynsz podzielony przez cenę zakupu, przed jakimikolwiek kosztami. Tabela korzysta z mediany ceny mieszkania z dwiema sypialniami w każdym rejonie.

RejonMediana ceny 2-sypialniowegoCzynsz miesięczny dla 4 % bruttoCzynsz miesięczny dla 5 % bruttoCzynsz miesięczny dla 6 % brutto
Mackenzie535 000 €1 783 €2 229 €2 675 €
Centrum375 000 €1 250 €1 563 €1 875 €
Faneromeni310 000 €1 033 €1 292 €1 550 €
Livadia309 000 €1 030 €1 288 €1 545 €
Kiti255 000 €850 €1 063 €1 275 €

Jedyna próbka czynszów w Larnace, jaką znalazłem w sprawdzonych źródłach, pochodzi z Livadii: mediana czynszu ofertowego około 1 400 € miesięcznie za mieszkanie z dwiema sypialniami, z 17 ogłoszeń z września 2026 roku (index.cy). Przy medianie ceny 309 000 € daje to rentowność brutto 5,4 %. To cienka próbka czynszów ofertowych, a właściciel i tak płaci opłaty eksploatacyjne, podatki gminne, koszty pustostanów i zarządzania. Jeśli zabiorą one 20 % czynszu, rentowność netto wynosi około 4,3 %. Dla porównania indeks RICS i KPMG podał ogólnowyspową rentowność mieszkań 5,51 % za drugi kwartał 2026 roku.

Mackenzie potrzebuje 2 229 € miesięcznie, by osiągnąć 5 %, a danych o czynszach na tym poziomie nie znaleziono, więc kupujący tam powinien poprosić o dowody na osiągane czynsze, zanim zacznie liczyć na rentowność. Roczny podatek od nieruchomości na Cyprze i przewodnik wynajem czy zakup pokazują stronę kosztów tego samego rachunku.

Larnaka a Limassol i Pafos: różnica cen w liczbach

RynekDostępne mieszkaniaMediana ceny za m²Mediana ceny 2-sypialniowegoMediana powierzchni 2-sypialniowego
Dystrykt Larnaka1783 700 €309 000 €80 m²
Dystrykt Pafos5844 597 €400 000 €83 m²
Dystrykt Limassol8765 530 €491 000 €89 m²

Larnaka leży o 33 % poniżej Limassol i o 20 % poniżej Pafos za metr kwadratowy, a mieszkanie z dwiema sypialniami kosztuje o 182 000 € mniej niż w Limassol. Porównanie według lokalizacji jest ostrzejsze. Centrum Larnaki, 4 867 €, jest o 31 % tańsze niż okolica mariny w Limassol, 7 100 €, a Mackenzie, 5 620 €, jest tylko o 7 % tańsze niż plażowa strona Germasogeii, 6 023 €. Nowe inwestycje przy plaży w Larnace wyceniane są więc blisko nadmorskich przedmieść Limassol, a zniżka dotyczy centrum i północy.

Niższa cena w Larnace idzie w parze z najszybszym ostatnio wzrostem, który zmniejszałby różnicę, gdyby się utrzymał, ale jeden kwartał to jeszcze nie trend. Przewodnik Pafos czy Limassol oraz zestawienie najlepszych miejsc do życia na Cyprze dla obcokrajowców stawiają Larnakę obok pozostałych miast.

Mieszkania na sprzedaż w Larnace: dziesięć inwestycji w porównaniu

Tabela wymienia dziesięć z 25 opublikowanych inwestycji w Larnace, z różnych rejonów i etapów. „Cena od” to najtańszy dostępny dziś lokal, a czasy do plaży i lotniska to czasy dojazdu samochodem z bazy.

InwestycjaRejonTypy nieruchomościEtapCena odDo plaży / lotniska samochodem
Plus 82CentrumStudio, apartamentNa etapie planów200 000 €1 / 8 min
Plus 88CentrumApartamentNa etapie planów195 000 €2 / 9 min
Plus 81CentrumApartamentW budowie340 000 €1 / 7 min
Plus 86FaneromeniApartamentNa etapie planów230 000 €3 / 7 min
Plus 77MackenzieApartamentW budowie410 000 €1 / 4 min
Plus 21MackenzieApartamentW budowie520 000 €1 / 4 min
BalanceLivadiaApartamentNa etapie planów (Q4 2030)212 000 €5 / 13 min
Plus 57LivadiaApartamentW budowie245 000 €6 / 13 min
Land of TomorrowLivadiaApartamentNa etapie planów740 000 €3 / 14 min
Plus 75KitiApartamentNa etapie planów177 000 €5 / 10 min

Lokale, rzuty i ceny znajdziesz na stronach inwestycji: Plus 82, Plus 88, Plus 81, Plus 77, Balance i Plus 75. Wille w Oroklini należą do inwestycji Synergy. Większość pozycji nie jest ukończona, więc przeczytaj, jak sprawdzić dewelopera na Cyprze, i zaplanuj nieruchomości inwestycyjne w Larnace według własnego horyzontu czasowego.

Nieruchomości w Larnace: pytania kupujących

Ma najszybszy ostatnio wzrost cen ze wszystkich dystryktów (5,59 % w drugim kwartale 2026 roku według RICS i KPMG) oraz najniższą cenę za metr kwadratowy spośród trzech głównych rynków nadmorskich w ogłoszeniach tego serwisu. Odpowiedź zależy jednak od rejonu: to samo miasto ma Livadię z 3 311 € za m² i Mackenzie z 5 620 € za m².

Nie. Program za 415 mln € przedstawiony w lipcu 2026 roku to mapa drogowa do 2045 roku z planem generalnym na 2029 rok. Pierwsze kroki to zagospodarowanie zieleni i przeniesienie stoczni łodzi, a faza komercyjna zależy od prywatnych inwestorów.

Badanie samej gminy wymienia Larnakę i Dromolaxia-Meneou oraz podaje hałas powyżej 55–60 decybeli w pobliżu lotniska, a samoloty przelatują nisko nad plażą Mackenzie. Hałas zależy od adresu i toru lotu, więc sprawdź konkretną nieruchomość o różnych porach dnia.

Kiti i Livadia. Przy ich cenach medianowych 300 000 € kupuje około 93 m² i 91 m² powierzchni wewnętrznej, wobec 62 m² w centrum i 53 m² w Mackenzie.

Centrum kosztuje o 47 % więcej za metr kwadratowy i daje plażę w minutę lub dwie; Livadia daje około 10 m² więcej w mieszkaniu z dwiema sypialniami za 66 000 € mniej, z plażą w trzy do sześciu minut. Kto chce mieć promenadę pod nogami, płaci za centrum, a kto ceni przestrzeń, wybiera Livadię.

To ceny ofertowe 178 mieszkań z ogłoszeń z października 2026 roku, z przewagą nowych lokali i lokali na etapie planów. Centrum i Livadia mają dość mieszkań na stabilne mediany; Faneromeni, Mackenzie, Kiti i Oroklini opierają się na od jednej do pięciu inwestycji każde.

Jeśli budżet jest już ustalony, podaj preferowany rejon i etap, a prześlemy aktualnie pasujące inwestycje z rzutami. Możesz też przejrzeć zestawienie mieszkania w Larnace lub nowe wille w Larnace.

Zostaw zapytanie, a my skontaktujemy się z Tobą wkrótce


W jaki sposób najlepiej się z Tobą skontaktować?
Napisz do nas teraz